تبلیغات
بیا تو پشیمون نمیشی - نقد بازی فوق العاده fable III

بیا تو پشیمون نمیشی
پارازیتی در زندگی روز مره شما

پیتر مولینیو (Peter Molyneux) خالق سری Fable استعداد بی نظیری در خلق دنیاهای افسانه ای و فانتزی دارد. بر مبنای همین استعداد، شماره اول Fable را عرضه كرد و دنیایی كاملا جدید و البته زنده خلق كرد. نسخه دوم Fable هم عنوانی بسیار درخشان در كارنامه Xbox 360 بود. در حالیكه همه چشم به راه عنوانی جدید از استودیوی Lionhead بودند، در كمال تعجب مولینیو Fable III را تایید كرد كه به تازگی عرضه شد و فروش بسیار خوبی هم داشت.

بقیه در ادامه مطلب ...

داستان


داستان نسخه سوم چند سال بعد از نسخه دوم است و باز هم در سرزمین افسانه ای آلبیون دنبال می شود. این بار دیگر در نقش یك شخصیت بی نام و نشان نیستید و در ابتدای بازی، شما پرنس سرزمین آلبیون و برادر پادشاه آن هستید. برادر شخصیت اول كه بزرگتر از وی بوده و بعد از پدر به جانشینی او بر تخت پادشاهی نشسته، بر خلاف پدر خود انسانی بسیار ستمگر و بی فكر است. فقر و ظلم در سرزمین افزایش یافته، مردم اعتراض می كنند و همه از پادشاه ناراضی هستند. شما در نقش پرنس می توانید انسانی خوش قلب باشید و به برادر خود اعتراض كنید. اما برادر پرنس كه به سبب قدرت، چشمانش رو به همه چیز بسته شده دستور زندانی كردن پرنس را می دهد. اما در این میان دو تن از مامورین وفادار به پادشاه پدر و با سابقه قصر، شما را نجات می دهند و به غاری مخفی در زیر قصر هدایت می كنند. افسانه ای وجود دارد كه دنیا هر چند سال یك بار نیازمند یك قهرمان (Hero) است و آخرین قهرمان، پدر پرنس بوده و حالا نوبت به او رسیده. شما در غار همراه با جسپر (Jasper) و والتر (Walter) دو فرد وفادار به پدرتان به مرتبه قهرمان بودن می رسید و حال باید به آلبیون رفته و با جلب اعتماد مردم و بسیج كردن آن ها، انقلابی علیه دولت و پادشاه (برادر پرنس) بر پا کنید. داستان Fable III همانند گذشته زیبا است و بسیار فانتزی و جذاب هم روایت می شود. شما باید در طول بازی اعتماد گروه ها و مردمان مختلف را به دست آورید و به آن ها اطمینان دهید كه پس از این کسب مقام پادشاهی، صلح و رفاه را به سرزمین آلبیون باز خواهید گرداند. در داستان Fable III همانطور كه خود مولینیو در یك مرحله اشاره می كند، با تلفیقی از تراژدی و كمدی روبرو هستیم. در واقع تراژدی داستان، بدنه اصلی آن را تشكیل می دهد و كمدی كاری می كند كه دنیای بازی و داستان آن خشك و خشن نباشد.

گرافیك


بزرگترین اشتباهی كه بسیاری در مورد گرافیك Fable می كنند، این است كه آن ها انتظار محیطی واقعی و به قولی گرافیكی واقعی دارند، این در حالیست كه تصویر Fable همانند دنیای آن كاملا فانتزی است، ولی Cel-Shaded هم نیست. متاسفانه Fable از لحاظ گرافیك تكنیكی و فنی اصلا حرفی برای گفتن ندارد و عملا هیج فرقی نسبت به نسخه قبل نداشته است. فریم نه چندان بالا با بافت هایی بی كیفیت همراه با مشكلات POP-In و طراحی بی كیفیت صورت ها راضی كننده نیستند. مشكلاتی مثل درهم رفتن بافت ها و اشیاء در بازی بسیار دیده می شود و ایرادهایی هم در طراحی سایه ها وجود دارد و Lip-synch هم از مشكلات زیادی برخوردار است. اما مسئله ای كه گرافیك Fable را از نابودی كامل نجات می دهد، طراحی هنری بی نظیر آن است. رنگ بندی های شاد برای محیط های سرسبز و رنگ بندی تیره و به قولی Fade شده برای مناطق صنعتی و خشن به خوبی جو مورد نظر را القاء می كنند. اشیاء موجود در محیط دقیقا حس قدیمی بودن زمان بازی را می رسانند و بعضی فیلترینگ های بسیار زیبا باعث شده با گرافیك گرم و دلنوازی از لحاظ هنری در Fable روبرو باشیم. Lionhead به خوبی توانسته با طراحی هنری بی نظیر خود جو فانتزی دنیای Fable را به مخاطب القاء كند.

موسیقی/صداگذاری


موسیقی Fable III بی نظیر است. آقای راسل شا (Russell Shaw) آهنگساز افسانه ای Lionhead با قطعات زیبای خود دنیای فانتزی Fable را به بهترین نحو توضیح می دهد و ما بسیاری از همذات پنداری های این بازی را به آهنگ های زیبای او بدهكاریم. قطعات آرام، مثل یك جادو در زیر پوستتان نفوذ می كنند و قطعات اكشن، هیجان بسیار بالایی به مبارزات می دهند. صداگذاری شخصیت ها به بهترین شكل ممكن طراحی شده است. لهجه جالب انگلیسی آن ها نوعی اصالت تاریخی و گاه بامزه ای به دیالوگ ها داده و تمام صداگذاران Fable III افرادی با سابقه و حرفه ای هستند. حضور افرادی مثل جان کلیس (John Cleese)، سیمون پگ (Simon Pegg) و بن کینگزلی (Ben Kingsley) لیست بی نظیری از بزرگترین بازیگران سینمای انگلیس را تشكیل داده است. افراد مشهور بسیار زیادی در این بازی صداگذاری كرده اند كه این قسمت را به یك بخش بی نقص برای Fable III تبدیل كرده است.


گیم پلی


در زمینه گیم پلی تفاوت آنچنانی نسبت به نسخه قبل مشاهده نمی شود و حتی برخی از المان های RPG بازی كم هم شده اند. همانطور كه خود مولینیو قبل از عرضه اشاره كرده بود، این شماره بیشتر اكشن تر شده است. مكانیزم مبارزه بر سه قدرت مختلف تقسیم شده است. شما با دكمه X می توانید شمشیر زنی كنید، با دكمه Y تیراندازی و با B هم جادو انجام دهید. این تنوع به نظر سیستم مناسبی برای مبارزه می آید، ولی متاسفانه استفاده از جادو و اسلحه هیچ فرقی با هم ندارند و هر دو برای نابود كردن دشمنان در فواصل دورتر انجام می شوند و از آنجایی كه اسلحه هم به نظر قوی تر می آید، مسلما جادو كمتر در بازی استفاده می شود. البته این سه حالت مختلف، تنوع خوبی به مبارزات داده و كارهای جالبی می توانید با تركیب آن ها انجام دهید. شمشیر زنی خیلی ساده، ولی جذاب است. با نگه داشتن دكمه X می توانید ضربه های سنگین تر و سینمایی تری بزنید. نوعی دوربین سرشانه ای برای شلیك اسلحه طراحی شده كه اصلا به كار نمی آید. چون خیلی كم پیش می آید كه دشمنان در فاصله های دور با اسلحه به شما شلیك كنند، پس در نتیجه این دوربین تقریبا بی استفاده می شود. در Fable III هیچ HUDی وجود ندارد و مولینیو سعی كرده با این كار شما را بدون واسطه هیچ نوشته و علامتی به عمق بازی خود ببرد. این كار خوب انجام شده، ولی مسلما تمام تجربه RPG بازی را از بین برده است. شما یك Guild جادویی دارید كه با كشتن دشمنان و جمع كردن Orb این Guild بیشتر می شود. با جمع كردن Orbهای بیشتر می توانید نیروی صدمه زدن شمشیر و یا اسلحه های خود را افزایش دهید و كارهای دیگری انجام دهید. همچنین در بازی هیچ منوی Pauseی وجود ندارد و شما با زدن دكمه Start به Sanctuary می روید كه جسپر در آنجا به شما كمك می كند. در حقیقت مولینیو HUDهای بازی و یا منوهای تغییر وضعیت شخصیت را برداشته، ولی در واقع آن ها را در Sanctuary گذاشته است. در این بخش می توانید لباس هایی كه خریدید را بپوشید و حتی آن ها را رنگ كنید. می توانید خالكوبی انجام دهید و یا ریش و سبیل مصنوعی بگذارید. می توانید اسلحه های جدید را انتخاب كنید و به جای شمشیر از پتك سنگین استفاده كنید. در حقیقت قسمت RPG بازی به این بخش انتقال داده شده است. البته RPG در Fable III به علت خودكار بودن خیلی ساده و كم رنگ تر از بخش اكشن آن است. در كل Fable III گیم پلی و مراحل جذابی دارد، ولی تغییر آنچنانی در این بخش نسبت به Fable II نداشته است.


نتیجه گیری


Fable III همچنان آن دنیای افسانه ای و بی نظیر خود را دارد و شما را در عمیق ترین نقطه خود غرق می كند. متاسفانه مشكلات تكنیكی بخش گرافیك و یا عدم پیشرفت آنچنان در گیم پلی باعث شده همانند دو نسخه قبل با یك شاهكار روبرو نباشیم. Fable III بازی بزرگ و هنرمندانه ای است كه لیاقت بیش از این ها را دارد، ولی مشكلاتی كه Lionhead در ساخت این بازی داشته، قابل چشم پوشی نیست. در نهایت تجربه سفر به دنیای پر رمز و راز آلبیون را از دست ندهید، چون آلبیون به یك قهرمان نیاز دارد.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 خرداد 1390 توسط امین ایزدیار
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir