تبلیغات
بیا تو پشیمون نمیشی - تغییراتی که در اپل iPad 3 رخ خواهد داد!

بیا تو پشیمون نمیشی
پارازیتی در زندگی روز مره شما


هنوز دو ماه از عرضه آیپد 2 نگذشته و حتی در بازارهای جهانی و به خصوص کشورهایی مانند ایران حجم زیادی آیپد 1 هنوز در بازارها انباشته شده است. اما طراحی آیپد 3 در حال انجام است و تا آذرماه امسال که معادل دسامبر میلادی است تکمیل خواهد شد. اما این تغییرات چه میتواند باشد؟
اگر تغییرات آیپد 3 را به دو دسته فیزیکی و فنی تقسیم کنیم این تغییرات ممکن است رخ دهد:

الف-تغییرات فیزیکی

1-ضخامت: ضخامت ایپد 2 در حدی کاهش یافته است که به نظر میرسد در نسل آیپد 3 تغییر ضخامتی خاص مشاهده نشود. در واقع فناوری فعلی ساخت صفحه نمایش و باطری چنین اجازه ای نخواهد داد. ضمنا” ضخامت تا حدی پایین می آید که پورتها در ضخامت آیپد جا شوند. پس عملا” ضخامت زیر 7 تا 8 میلیمتر بی معناست.

2-وزن: عمده وزن به صفحه نمایش و باطری برمیگردد که این فنارویها تغییر ریشه ای نکرده اند و در این مورد هم بعید است کاهش چشمگیری رخ دهد.

3-شکل ظاهری: اندازه تبلت که به احتمال بالای 90 درصد همین 9.7 اینچ و در حوالی 10 اینچ باقی خواهد ماند و نسبت طول به عرض صفحه هم همان 4 به 3 خواهد ماند زیرا در این حالت در هر دو حالت افقی و عمودی کیبرد مجازی کارایی مناسبی نشان میدهد.

ب-تغییرات فنی

1-رزولوشن صفحه نمایش: رزولوشن آیپد 3 مسلما” بالاتر خواهد رفت اما اینکه به چه مقدار تا حدی مورد بحث است. اگر رزولوشن در طول و عرض دو برابر شود رزولوشنی برابر 2048 در 1536 خواهیم داشت که برای تبلت 10 اینچی بسیار بالاست. اما اگر با صفحه Retina در آیفون 4 با اندازه 3.5 اینچی و رزولوشن 960 در 640 مقایسه کنیم می بینیم که خیلی بعید نیست. این کار برای اجرای برنامه های قدیمی هم ساده تر است زیرا همه چیز دو برابر میشود. چیزی که در آیفون 4 رخ داد.
اما در هر حال به نظر میرسد اقلا” رزولوشن آیپد 3 در حد 1600 در 1200 باشد. اجرای برنامه های قبلی هم که با توجه به رزولوشن 1024 در 768 نوشته شده اند با روشی در سیستم عامل iOS قابل حل است که برنامه ها از رزولوشن صفحه مستقل باشند.

2-توان پردازنده و پردازشگر گرافیکی و رم: پردازنده چون بر پایه ARM Cortex است و گرافیک هم توسط  Imagination Technologies طراحی میشوند مسلما” بهبود خواهند داشت. اما تبلت 4 هسته ای کمی دور از ذهن است چون هنوز معماری آن معرفی نشده است. اما بهبود توان تبلتها روندی طبیعی است زیرا تبلتها در حال ورود کامل به حیطه پی سی ها هستند. ضمنا” کنترل انرژی مصرفی ممکن است با تعداد هسته بیشتر به نحو بهتری در قیاس با افزایش فرکانس امکان پذیر شود که این موضوع به سیستم عامل هم مرتبط است.
رم نیز که در حال حاضر 512 مگابایت است تا حد یک گیگابایت یا حتی بیشتر میتواند افزوده شود که احتمال یک گیگابایت رم بالاتر از بقیه حدسها است.

3-دوربین: یکی از چیزهایی که در ایپد 2 عمدا” تقویت نشده قرار گرفت موضوع دوربین بود و ممکن است در نسل بعدی دوربین جلویی در حد همین VGA یا در حد 1.3 مگاپیکسل باشد و دوربین پشتی هم 3.2 یا 5 مگاپیکسل باشد. فلاش هم گزینه ای که می تواند اضافه شود.

4-حجم هارد دیسک حالت جامد SSD: ممکن است نسل 16 گیگ منسوخ و در حجمهای 32/64/128 گیگ عرضه شود. برای تبلتها واقعا” 16 گیگ حجم کمی است.

امکانات جانبی مانند پشتیبانی از شبکه 4g، فناوری NFC، پورت مینی HMDI گزینه های دیگر هستند. اما کماکان پورت USB اضافه نخواهد شد و شکاف مموری SD هم بعید است تعبیه گردد.
ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1 خرداد 1390 توسط امین ایزدیار
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir