تبلیغات
بیا تو پشیمون نمیشی - نقد و بررسی بازی Batman : Arkham Asylum

بیا تو پشیمون نمیشی
پارازیتی در زندگی روز مره شما
بتمن ... شوالیه ی تاریکی ؟
 در مورد این شخصیت محبوب قدیمی حرف های بسیاری می توان زد . وقتی که یک سال پیش شاهکار کریستوفر نولان با نام " بتمن : شوالیه ی تاریکی " اکران شد ، همه انگشت به دهان ماندند . آن اثر به تنهایی لایق همه جور تعریف و تمجید بود .یک فیلم سینمایی بی نقص که با اکرانش بحث های جدیدی سر ساخت بازی آن شروع شد . وقتی Eidos اعلام کرد که در حال ساخت بازی " بتمن : تیمارستان آرخام " است به شخصه به چشم یک بازی معمولی به این بازی می نگریستم ولی پس از عرضه نه تنها نظر من بلکه نظر همه ی گیمر ها در مورد این بازی عوض شد!


فکر کنم که چندین و چند بار داستان این بازی را تاکنون شنیده باشید ! جوکر دیوانه که با دستان بسته به تیمارستان آرخام منتقل میشود ، در یک فصل افتتاحیه ی بی نظیر و سینمایی کنترل تیمارستان را به دست گرفته و بتمن را در تله می اندازد . محیط این تیمارستان بستر بسیار مناسبی را برای حضور تمام دشمنان بتمن مهیا می کند . از کراک آدمکش گرفته تا آیوی سمی ! بتمن در این بازی با تمام دوستان قدیمی اش تجدید دیدار کرده و همه را ناکار می کند ! جوکر هم که در تمام طول بازی با دیالوگ های کمدی – فلسفی اش روی اعصابتان قدم می زند و به شایستگی همچنان خطرناک ترین دشمن بتمن است ! محیط بازی کاملا باز است و شما کاملا آزاد هستید که به تمام تیمارستان سرک بکشید ولی نه به این سادگی ها ! تقریبا تا نیمه ی پایانی بازی هنوز هم مکان های دست نیافتنی ای وجود دارند که با کمک ابزار های پیشرفته ای که در اواخر بازی به شما داده می شود ، قابل دسترسی خواهند بود . جوکر در تمام طول بازی بر روی LCD های تیمارستان دارد کنفرانس می دهد ! تنها کسی که در طول بازی به شما کمک می کند ، Oracle یا همان باربارا است که اگر نبود واقعا نمی دانم که بتمن چه کار می توانست بکند !

بتمن ... شوالیه ی تاریکی یا یک قهرمان ؟
از بتمن چه می خواهید ؟ مبارزات تن به تن نفس گیر ؟ مخفی کاری هیجان انگیز ؟ استفاده از آخرین تکنولوژی های کاراگاهی به سبک پوآرو ؟ آخرین فناوری های پیشرفته ی " کشتن " ؟ پرواز با شنل بزرگ و خفن ؟ و .... همه ی این ها در این بازی هستند ! سیستم مبارزات بسیار لذت بخش است . بتمن که با مشت های آهنینش همه را نفله می کند ، در این بازی فنون زیبایی هم روی دشمنان نگون بخت پیاده می کند ! البته نمی دانم چرا در طول مبارزات فقط به بازی اساسینز کرید فکر می کردم ! شاید به خاطر کنترل نرم و روان بتمن بود و یا سیستم مبارزات لذت بخش آن که شباهت بسیاری به بدل کاری های الطائر در طول مبارزات داشت ! البته سیستم کنترل فوق العاده نرم بازی هم مزید بر علت بود که واقعا بازی را لذت بخش می کرد .
بتمن ... شوالیه ی تاریکی یا پوآرو ؟یمی از بازی به حل معما های مغز آب کن می گذرد که با کمک ابزار آلات کارآگاهی بتمن بسیار لذت بخش می شود . به شخصه هیچ گاه معمایی که تا این اندازه لذت بخش باشد را به جز در بازی توم ریدر ندیدم . البته با زدن دکمه ی X وارد نمای کارآگاهی می شوید و اشیای حساس به رنگ قهوه ای نشان داده می شوند که کار شما را تسهیل می کند . البته برای دسترسی به تمام مکان ها باید پرواز هم بکنید یا نه ؟ این کار یکی از لذت بخش ترین کار های دنیاست ! کافی است که یک بار امتحان کنید !

بتمن ... شوالیه ی تاریکی با جزییاتی حیرت انگیز ؟
بحث در مورد گرافیک و صداگذاری بازی امری است کاملا بیهوده ! خودتان ببینید و بشنوید و قضاوت کنید ! حرفی در مورد گرافیک و صداگذاری نمی زنم چون ممکن است نقد تمام نشود ! شنیدن کی بود مانند دیدن ؟

تمن شوالیه ی تاریکی ؟
به جرات می توان به این بازی شاهکار گفت . هیچ شکی در ارزش کار Rock Steady نیست . همه چیز در اوج است . در اوج ...
ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390 توسط امین ایزدیار
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir